Zachodniopomorskie: elektrownia PGE Gryfino 2050 przyłączona do sieci gazowej

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra przekazano do eksploatacji we wtorek na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni Dowiedz się jak handlować na dochodowym rynku Forex (woj. zachodniopomorskie). Inwestycja Gaz-Systemu pozwoli na zasilenie gazem ziemnym dwóch budowanych bloków gazowo-parowych. Przesunięcie w czasie inwestycji, to problem dla PGE, bowiem spółka miała podpisane kontrakty mocowe na dostawę energii elektrycznej od 2024 r. Z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi z tej elektrowni. Spółka nie odniosła w się w komunikacie czy umowy będą renegocjowane czy PGE będzie chciała zrekompensować dostawy energii w ramach umowy mocowej w formie innego kontraktu. W skrajnym wypadku za niedotrzymanie kontaktu, każdej firmie biorącej udział w rynku mocy, grozi kara finansowa.

PGE: apelujemy o oszczędzanie energii

Wirnik generatora dostarczono do Dolnej Odry transportem wodnym ze Szwajcarii. Natomiast stojan generatora o wadze 453,6 ton przebył drogę z Wrocławia do Gdyni koleją poprzez dedykowany wagon typu norka. Ta nasza inwestycja wpisuje się też w urozmaicenie miksu energetycznego; zróżnicowany miks energetyczny daje gwarancję bezpieczeństwa – dodał. Notowania czwartkowe na rynku warszawskim skończyły się solidarnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.

Szybka decyzja! 650 mln zł może uciec nam sprzed nosa

Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Inwestycja – jak przekazano – pozwoli na zasilanie PGE Gryfino 2050 gazem z terminalu LNG w Świnoujściu przez gazociągi Szczecin – Lwówek i Goleniów – Lwówek w ramach projektu Baltic Pipe. Gazociąg o długości 63 km wybudowany przez Gaz System pozwolił na przyłączenie elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Trasę gazociągu wyznaczono w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Warszawskie indeksy nie poddały się negatywnym nastojom panującym na większości dużych parkietów Europy. (DAX spadł o 0,8 proc., a CAC 40 o 0,6 proc. FTSE 250 ustanowił z kolei rekord – plus 0,2 proc.).

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Podano lokalizację

Wojewoda śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu do nowego, planowego, bloku gazowo-parowego w Rybniku, realizowanego przez Polską Grupę Energetyczną. – Na jego terenie został zmontowany dźwig kratownicowy Mammoet AK912, który posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i wirnika generatora. Ładunek dalej z portu Co oznacza kontrakt Brexit dla USA giełdowe i inwestorzy globalni barkowego na plac budowy transportowany jest za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT – opowiada. Wartość kontraktu, razem z 12-letnia umową serwisową to ok. 4,7 mld zł netto. Nową elektrownię buduje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie bloków do eksploatacji.

Przemysł obronny

Rozporządzenie, na mocy którego pobierano taki odpis wygasło – przekazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Symboliczne przekazanie węzła przyłączeniowego miało miejsce dzień wcześniej. Udział w wydarzeniu wzięli eksperci i politycy. Na potrzeby budowy elektrowni PayPal nadal jest konkurencyjny w przypadku zakupów kryptowalut Sp.

Elektrownia atomowa ma warunki przyłączenia do sieci

  1. Inwestycja Gaz-Systemu pozwoli na zasilenie gazem ziemnym dwóch budowanych bloków gazowo-parowych.
  2. Wśród kluczowych elementów jest turbina gazowa z francuskiego Belfort, która do Szczecina dotrze transportem śródlądowym w sierpniu.
  3. Łagodna zima sprawiła, że prace położenia rur szły sprawnie.
  4. Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 będą miały łączną moc 1340 MW.

– Wirnik części niskoprężnej dostarczono do Dolnej Odry barką ze Szwajcarii – mówi Pluciński dodając, że budowa części niskoprężnej jest w trakcie transportu drogą wodną z Opola do Dolnej Odry. – Budowa nowych bloków jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie – mówi Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050. 2024 roku 2,53 mld zł skonsolidowanej powtarzalnej EBITDA, a zysk netto spółki w tym okresie wyniósł ok. 890 mln zł – podała spółka w komunikacie. Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego, wynik EBITDA w I kwartale 2023 r wyniósł około 3,35 mld złotych, a zysk netto dla akcjonariuszy około 1,72 mld złotych. Wśród kluczowych elementów jest turbina gazowa z francuskiego Belfort, która do Szczecina dotrze transportem śródlądowym w sierpniu.

Ochrona klimatu. Dwa bloki w Dolnej Odrze zamknięte

Elektrownia gazowo-parowa zasilania będzie paliwem dostarczanym z terminala LNG w Świnoujściu oraz z gazociągu Baltic Pipe. Dodajmy, że pompy wody zasilającej na teren inwestycji dotarły transportem drogowym z Hiszpanii. PortalGospodarkaMorska.pl dowiedział się również, że transformator blokowy jest trakcie transportu na teren budowy. Strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaznaczyła, że bloki gazowe to „stabilne i elastyczne” źródła energii. Spodziewam się, że zainteresowanie licencjami i pracą na rynku kapitałowym będzie rosło, szczególnie że mamy obecnie do czynienia z luką pokoleniową – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców. Spółki elektroenergetyczne nie będą po 1 lipca tego roku płacić opłaty na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, co było elementem systemu mrożnia cen energii.

Kondensator dla bloku 9 dostarczono z Opola transportem drogowym, natomiast dla bloku 10 są aktualnie w trakcie transportu rzecznego barkami do Dolnej Odry. – Dotrze on z Turcji transportem morskim do Belgii, następnie przeładowany zostanie na barkę i transportem rzecznym zostaną dostarczone do Dolnej Odry – mówi dyrektor Pluciński. – Dzięki inwestycji, nowa elektrownia będzie największą elektrownią gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszą w Europie. Zapewnią to nowoczesne turbiny klasy H o prawności ok. 63%. Nowe bloki będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności – zapewnia. Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050.

WIG20, WIG i mWIG40 zyskały po około 0,3 procent, gdy sWIG80 wzrósł o 0,5 procent. Co prawda nadal nie widać szturmu inwestorów indywidualnych na GPW ani także ożywienia na rynku IPO, ale branża maklerska i tak ma powody do optymizmu po I kwartale. Ten udziela się maklerom również, kiedy mowa o przyszłości. Obligacje europejskie są już relatywnie drogie – ocenia Krzysztof Bednarczyk, zarządzający funduszami Ipopemy TFI.

Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 będą miały łączną moc 1340 MW. “Ta nasza inwestycja wpisuje się też w urozmaicenie miksu energetycznego; zróżnicowany miks energetyczny daje gwarancję bezpieczeństwa” – dodał. Wyniki kwartalne producenta urządzeń pomiarowych Apator wsparł najszybciej rosnący segment energii elektrycznej. Optymizmem napawa także stabilizacja w segmencie gazu po okresie spadków sprzedaży. Grupa GPW w I kwartale miała 118,2 mln zł przychodów co oznacza wzrost rok do roku o 5,3 proc. Rdr do 27,2 mln zł, mimo spadku EBITDA o 8,8 proc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *